پاسخ پرسش های متداول درباره سکته مغزی

سکته مغزی فلج شدن سمت راست بدن و مشکل بلع


تماس با کلینیک تبسم جهت مشاوره سکته مغزی و رزرو نوبت

 • شماره تلفن:   ۶۶۵۶۴۶۷۴   |   ۶۶۴۳۶۲۹۱
 • 09355354332
 • زمان پاسخگویی: ساعت ۹ الی ۲۱

❓پرسش شما:
با عرض سلام و خسته نباشید
پدر من حدوده 5 ماه است که سکته مغزی کرده اند و سمت راست بدن فلج شده و با انجام فیزیوتراپی تا حدودی حرکت در پا دیده میشود اما بلع ایشان بعد از 5 ماه هنوز دچار مشکل است با توجه به اینکه فیزیو تراپی بلع نیز انجام شده است هنوز از لوله بینی غذا داده میشود و هوشیاری ایشان 12 میباشد بنابر گفته پزشک الان دغدغه و نگرانی ما بلع ایشان است که فیزیو تراپها میگویند به خاطر عدم هوشیاری میباشد جناب آقای دکتر شما چه دستور میفرمایید  که ما انجام دهیم با توجه به ضیق وقت  از لطف شما صمیمانه تشکر دارم

🗯پاسخ تبسم:
دوست عزیز
هوشیاری ۱۲ که کسری از آنهم به دلیل اختلال گفتار پایین میباشد،در حدی نیست که اختلال بلع جدی ایجاد کند،باید ارزیابی و درمان صحیح انجام شود چراکه مهمترین اولویت بیمار شما،بهبود اختلال بلع است،در صورتیکه امکان  مراجعه به کلینیک را دارید،هرچه سریعتر اقدام کنید.
در غیر اینصورت باید از لوله معده(PEG)
استفاده شود.
پیروز باشید
دکتر روزبه کاظمی


,
 

دیدگاه شما

6


 • میلاد

  میلاد

  با سلام و خسته نباشید به شما.من در سال 1385 سکته مغزی کردم و منو بردن بیمارستان رسول اکرم تهران یک ماه منو نگه داشتن بیمارستان می دونستن من سکته کردم ولی هیچ اقدامی نکردن ،من می خواهم این بدونم بعد از 11 سال نیمه راست بدنم قوت نداره در گفتارم مشکل دارم در نوشتن مشکل دارم ،آقای دکتر الان برای امیدی هست.الان هم 28سالمه
  باتشکر


  دوست جوان من
  امکان بهبود در گفتار و نوشتار شما وضعیت دستتان پس از گذشت یازده سال اگرچه منتفی نیست ولی میزان بهبود چشمگیر نخواهد بود.در صورتیکه از نزدیک معاینه شوید پاسخ جامعتری قابل ارئه خواهد بود.
  در پناه یزدان
  دکتر روزبه کاظمی

  21 شهریور 1396

 • نسیم

  نسیم

  🖤.
  سلام.
  پدرم تومورِ خوش خیم داشت تویِ سرش.عمل کردن.۳۰ جلسه هم پرتو درمانی..
  ۳ ماه از عملش میگذره...اما هنوز یک کلمه هم نمیتونه حرف بزنه.
  سمت راستِ بدنش بی حرکت...نمیتونه راه بره...🖤...
  من ۱۸ سالمِ..پدرم هم ۴۴ سالشِ...
  دکتر خیلی لطف میکنید اگ بهم بگید پدرم کِی خوب میشه...
  باید چیکار کنم..
  میشه راهنماییم کنید.

  11 تیر 1397

 • نسیم

  نسیم

  🖤.
  سلام.
  پدرم تومورِ خوش خیم داشت تویِ سرش.عمل کردن.۳۰ جلسه هم پرتو درمانی..
  ۳ ماه از عملش میگذره...اما هنوز یک کلمه هم نمیتونه حرف بزنه.
  سمت راستِ بدنش بی حرکت...نمیتونه راه بره...🖤...
  من ۱۸ سالمِ..پدرم هم ۴۴ سالشِ...
  دکتر خیلی لطف میکنید اگ بهم بگید پدرم کِی خوب میشه...
  باید چیکار کنم..
  میشه راهنماییم کنید.

  پاسخ تبسم:
  پسر عزیزم
  در مورد نوع تومور اطلاعاتی داده نشد،ولی به عنوان یک قانون کلی باید توانبخشی با تاکید بر بهبود گفتار را هرچه سریعتر و با توجه به نوع اختلال گفتار ،به صورت صحیح آغاز کنید،پیشرفت با درمان صحیح قطعا میسر است.
  به امید بهبودی
  دکتر روزبه کاظمی

  11 تیر 1397

 • نا شناس

  نا شناس

  یکی از اشناهامون ۷۵سال سن داره و سکته مغزی کرده و سمت راست بدن او فلج شده و در اوایل دوران سکته در تکلم بسیار مشکل داشت اما پس از ۸ ماه کم کم میفهمیم ک چی میگه ولی بیمار اصلا ب گفته های ما واکنش نشان نمی دهد و ب گفته دکتر ها ۷۰ درصد هوشیاری خود را از دست داده است
  آیا امکان بهبود سلامتی این بیمار وجود دارد؟
  و اگر امکان بهبود وجود ندارد میتوانید بگویید این بیمار تا چه زمانی ب همین صورت ب زندگی خود ادامه میدهد؟

  پاسخ تبسم:
  هموطن گرامی
  به احتمال بسیار زیاد بیمار شما در منطقه ای از مغز آسیب دیده که دچار اختلال در درک کلمات و گفتارها شده، بخصوص اگر کلمات پیچیده و یا تبدیل به جملات پیچیده بشوند. این اختلال که یک نوع آفازی محسوب میشود و به احتمال بسیار زیاد بیمار شما دچار یکی از این انواع آفازی که درک را بیشتر درگیر میکند که به آن ترانسکورتیکال میکس گفته میشود است که نیاز به درمان دارد و باید با بیمار کار شود.
  یادتان باشد که این مسئله ربطی به هوشیاری بیمار ندارد و بیمار قطعا هوشیاری و حافظه اش دست نخورده و یا شاید با آسیب بسیار بسیار جزئی است. این مسئله مربوط به این است که بیمار جملات و کلمات شما را میشنود ولی نمیتواند تجزبه و تحلیل بکند. نیاز به درمان دارد. ممکن است نیاز به گفتار درمانی همراه با تحریک مغزی داشته باشد ولی بهتر است که درصورت امکان بیمار را برای یک جلسه ویزیت به کلینیک بیاورید.
  موفق باشید - دکتر روزبه کاظمی

  06 مهر 1399

 • دکتر

  دکتر

  اگر سکته مغزی سمت راست مغز را درگیر کند، ممکن است حرکت و احساس بیمار در سمت چپ بدن تحت تأثیر قرار گیرد. اگر سكته مغزی به بافت در سمت چپ مغز آسیب وارد كند، ممكن است بر حركت و احساس در سمت راست بدن بیمار تأثیر بگذارد. آسیب دیدگی مغز به سمت چپ مغز می تواند باعث اختلالات گفتاری و زبانی شود.

  06 آذر 1399

 • معصومه

  معصومه

  سلام خسته نباشید
  مادر من ۲۰ روز پیش سکته شدید مغزی کرده در بیمارستان میلاد بستری کردیم. دکتر به ما گفته نیم کره راست مغز از بین رفته و نیمی از بدن از کار افتاده هوشیاریش تقرییا ۱۰ .مشکل تکلم داره. با لوله از بینی غذا میخوره. میشه نیم کره مغزو درمان کرد . به مرور زمان بهتر میشه . چیکار باید بکنیم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ تبسم:هموطن گرامی
  اولا"هراسان نباشید"
  بیمار شما از این پس نیاز به قرار گرفتن تحت یک برنامه صحیح و فشرده، توانبخشی دارد، و اگر نیمکره راست از بین رفته، با احتمال بالا تکلم باز خواهد گشت، در مورد فلج اندامها هم با توانبخشی ، ابتدا تحت نظارت مرکز در منزل و به تدریج در کلینیک، اغلب بیماران پیشرفت خواهند داشت.
  توصیه میکنم برای یک جلسه مشاوره،  مدارک بیمار را به کلینیک بیاورید.
  پیروز باشید
  دکتر روزبه کاظمی

  22 اسفند 1399

 

اینستاگرام تبسم فیسبوک تبسم تلگرام تبسم آپارات تبسم ایستاگرام دکتر کاظمی