خدمات توابخشی و درمان سکته مغزی کلینیک تبسم

 • واحد پزشکی

  ۱- واحد پزشکی

  در این بخش بیمار توسط پزشک توانبخشی مسئول، مورد ارزیابی های اولیه بالینی قرار گرفته و پس از تکمیل پرونده های پزشکی براساس برنامه درمانی و اهداف کوتاه و بلند مدت جهت درمان نقائص مختلف، پذیرش میشود. پزشکان مسئول در طی دوره های درمانی در کنار بیمار و خانواده از نزدیک روند بهبود بیمار را تحت نظر داشته و در طول درمان با ارزیابی های منظم، نتیجه درمان های انجام شده را مشخص و برنامه های متناسب آتی را تجویز می نمایند.

 • واحد فیزیوتراپی

  ۲- واحد فیزیوتراپی

  هدف اصلی در این واحد بهبود قدرت عضلانی، وضعیت حرکتی، تعادل در تنه و اندامها، کاهش عوارض جسمی موجود، و رساندن هرچه سریعتر بیمار به استقلال حرکتی بویژه در اندامهای تحتانی است. این واحد شامل دوبخش الکتروتراپی و تمرین درمانی جسمی است که در کنار یکدیگر و با تجهیزات کامل به پیشرفت هرچه سریعتر و کاهش بیماری کمک میکند.

 • واحد درمان اندام فوقانی و کاردرمانی

  ۳- واحد درمان اندام فوقانی و کاردرمانی

  در این بخش تمرکز درمانگران بیشتر بر بهبود نقائص و عوارض بوجود آمده در اندام فوقانی است. استفاده از تجهیزات به روز درمان دست و شانه و استفاده از روشها و درمانهای دستی توسط پرسنل باتجربه هر رشته کاردرمانی به کاهش هرچه بیشتر نقائص و اختلالات در اندام فوقانی آسیب دیده کمک میکند.

 • واحد گفتار درمانی و اختلالات بلع

  ۴- واحد گفتار درمانی و اختلالات بلع

  یکی از بزرگترین چالش ها در بسیاری از بیماران مبتلا به عوارض مغزی، اختلالات مختلف و متنوع در صحبت کردن، خواندن، نوشتن و ارتباطات کلامی و غیرکلامی است. به علاوه در برخی بیماران مشکلات بسیار جدی در خوردن و یا آشامیدن وجود دارد و اغلب مورد غفلت قرار گرفته و میتوانند سبب عوارض و بیماریهای شدید ریوی شوند. در این واحد متخصصین رشته گفتار- بلع درمانی با ارزیابی کامل نقائص بوجود آمده در بیمار و با درمان و آموزشهای لازم و با همکاری بیمار و خانواده به بهبود هرچه بیشتر نقائص ذکر شده کمک میکنند.

 • واحد تحریک درمانی مغز(rTMS)

  ۵- واحد تحریک درمانی مغز(rTMS)

  کلینیک تبسم از سال ۱۳۸۷ بعنوان اولین مرکز مجهز به تکنولوژی تحریک مغناطیسی مغز از طریق جمجمه (rTMS) به بیماران بسیاری از سراسر کشور در جهت بهبود عملکرد مغز و کاهش عوارض جسمی و غیرجسمی ناشی از آسیب مغزی خدمت رسانی نموده است. این روش درمانی درصورت انجام توسط پزشک آموزش دیده و دارای تجربه کافی به بهبود هرچه بیشتر و سریعتر نقائص مختلف حرکتی، گفتاری و شناختی بیمار کمک نموده و فاقد هرگونه عارضه قابل توجه است.

 • واحد تخصصی اختلالات تعادل و پیشگیری از سقوط

  ۶- واحد تخصصی اختلالات تعادل و پیشگیری از سقوط

  این واحد بخشی مستقل از فیزیوتراپی بوده و هدف آن ارتقا تعادل بیمار در حالت ایستا(Static balance) و تعادل در حرکت (Daynamic balance) میباشد. از آنجا که بسیاری از بیماران پس از رسیدن به استقلال حرکتی با یا بدون وسیله کمکی در معرض افتادن و بروز عوارض مربوطه میباشند. همکاران متخصص در این بخش با استفاده از تجهیزات درمانی مربوطه به بهبود حرکت و کاهش هرچه بیشتر احتمال سقوط بیمار کمک میکنند.

 • واحد تخصصی اختلالات تعادل و پیشگیری از سقوط

  ۷- واحد درد_ الکترودیاگنوز و طب سوزنی:

  بسیاری از بیماران مبتلا به سکته مغزی دچار انواع مختلف آسیبهای عضلانی_ مفصلی حتی پیش از آسیب مغزی بوده اند که محدودیتهای جدی در زندگی روزمره و انجام درمانهای توانبخشی ایجاد مینماید. در این واحد با استفاده از پزشک متخصص، علل عوارض ذکر شده ارزیابی و تشخیص داده میشود و با همکاری بخشهای دیگر درمانی مشکلات عضلانی_ مفصلی و ستون فقرات، درمان صورت می پذیرد.

 • کاهش اسپاسم(Spasticity) در اندامها و تزریق Botox و فرآورده های مشابه

  ۸- کاهش اسپاسم(Spasticity) در اندامها و تزریق Botox و فرآورده های مشابه

  یکی از عوارض نسبتا شایع بروز سفتی و اسپاسم در عضلات در مناطق مختلفی از اندامها است. کلینیک تبسم بااستفاده از کادر درمانی باتجربه و تجهیزات لازم و نیز تزریق داروهای موضعی کاهنده اسپاستیستی مانند (Dysport, Xeomin, Botox, Masport) و غیره این عارضه جدی را کاهش داده و علاوه بر پیشگیری از عوارض آتی به بهبود روند توانبخشی کمک قابل توجهی میکنند.

 • واحد مشاوره تغذیه

  ۹- واحد مشاوره تغذیه

  از آنجاکه بسیاری از بیماران مبتلا به سکته مغزی از فاکتورهای مستعد کننده مهمی چون فشارخون، دیابت، اختلالات چربی، افزایش وزن و غیره رنج میبرند، متخصص تغذیه در این واحد برنامه های درمانی و راهنماییهای تغذیه لازم جهت کنترل عوامل خطر مذکور را به بیمار و خانواده وی ارائه مینماید و در طول دوره های درمانی بیمار را از نظر رژیم های غذایی توصیه شده پیگیری مینماید.

 • واحد مشاوره روانشناسی

  ۱۰- واحد مشاوره روانشناسی

  سکته مغزی یکی از ناگوارترین تجربه های زندگی افراد و ایجاد کننده اختلالات جدی خلقی مانند اضطراب، افسردگی و ناامیدی در بیمار و خانواده و مراقبین بیمار است. متخصص روانشناسی و روانکاو در این زمینه با برگزاری جلسات درمانی و آموزشی برای بیمار و خانواده به کاهش هرچه بیشتر اختلالات خلقی و روانی در بیمار و حتی خانواده او کمک خواهد نمود.