پژوهش ها و مقالات پزشکی و سلامت

اختلال تکلم و صحبت کردن در بیماران سکته مغزی


به طور کلی مرکز تکلم در 90درصد افراد راست دست و 60درصد افراد چپ دست در نیمکره چپ مغز قرار دارد الباقی افراد یا از نیمکره راست و یا از هر دو نیمکره جهت تکلم (و خواندن و نوشتن)استفاده می کنند.
در آسیب مناطق مختلف تکلم در اثر سکته مغزی به طور شایع سه نوع اختلال دیده می شود:
1) اختلال حرکتی (یا آفازی حرکتی) :
در این نوع آسیب گفتاری بیمار در بیان کلمات وبویژه جملات و نیز نوشتن (آگرافی) مشکل دارد ، این مشکل در موارد شدید از عدم امکان حتی نام بردن اسامی تا اشکال در روانی کلام در موارد ضعیف تر دیده می شود که در بسیاری از موارد به اشتباه فراموشی و حتی آلزایمر تشخیص داده می شود .
2) اختلال حسی –درکی (آفازی حسی) :
در این آسیب بیمار ممکن است در بیان جملات و کلمات مشکل چندانی نداشته باشد ولی در درک و تجزیه- تحلیل کلمات و جملات شنیده شده و یا خوانده شده به درجات مختلف ناتوان باشد ، این بیماران اغلب تکلم نسبتا روانی داشته ولی ارتباط جملات و کلمات با پرسشهای پرسش کننده یا موضوعات مورد نظرکم یا کاملا بی ارتباط است.
3)اختلال حسی-حرکتی(آفازی گلوبال) :
در این نوع از اختلال ،  نه تنها مرکز حرکتی گفتار آسیب دیده ، بلکه بخش حسی و درکی نیز دچار ضایعه است و بنابراین بیمار علاوه بر عدم امکان تکلم و حتی نامیدن دچار مشکل در درک گفتار و مفاهیم گفتاری است . آفازی حسی-حرکتی از نظر درمان مشکل ترین چالش درمانگر محسوب شده و پیش آگهی ضعیف تری برای بهبود دارد.

مدیر کلینیک تبسم

ویدئوی مرتبط

 

دیدگاه شما

0
 

نام

ایمیل

 
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.