پرسش ها و پاسخ ها درباره سکته مغزی

آیا استفاده از درمانهای تجربی و سنتی مانند حجامت ، زالو درمانی ، طب سوزنی و ماساژدرمانی تاثیری در بهبود بیمار سکته مغزی دارد؟


بیمار مبتلا به سکته مغزی و خانواده او پس از بروز ناگهانی بیماری به شدت مضطرب و آشفته و در عین حال سر در گم هستند به همین دلیل متاسفانه اغلب گرفتار توصیه های عامیانه و غیر علمی دوستان و آشنایان و حتی برخی از پزشکان می شوند و زمان طلایی بهبود خود را با آزمودن روشهای غیر معمول و گاها ضرربار درمانی، تلف می کنند.
• تا کنون شواهد قابل ارائه ای از موثر بودن روشهای فوق در بهبود بیماران سکته مغزی در هیچیک از مجامع علمی داخلی و خارجی مشاهده نشده و در هیچیک از منابع پزشکی معتبر، حتی نامی از آنها به میان نیامده است.
حجامت (و یا اهدا خون) تنها در بیماران خاصی که دچار غلظت ثابت شده خون باشند ( یعنی هموگلوبین بیش از 17 در زنان و 18 در مردان ) به عنوان یک اقدام مفید ولی موازی می تواند مفید باشد ولی تجویز آن با تشخیص پزشک صورت می پزیرد. طب سوزنی هم تاثیر بسیار اندکی در بهبود نقائص و حرکتی و ضایعات مغزی دارد ولی در حیطه درد گاها به تنهایی نتایج قابل قبولی دارد. ماساژ درمانی و زالو درمانی نیز به طورکلی قابل بحث نیستند و توصیه نمی شوند.

ویدئوی مرتبط

,
 

دیدگاه شما

1


 • elahe safaee

  elahe safaee

  سلام من ۲۰ سالمه و ۷ ماهه سکته کردم حرکت پام تا حدودی برگشته و راه میرم ولی دستم هنوز توانایی نداره ممکنه دیگه بهبود پیدا نکنه؟؟؟


  دوست عزیز
  برای پاسخ به این سوال باید توسط پزشک بررسی شوید ،به عنوان قانونی عمومی ،پیشرفت در تمام طول عمر ممکن است ولی میزان آن به مدت زمان سپری شده و میزان نقص موجود ارتباط دارد.
  در پناه پروردگار
  دکتر روزبه کاظمی

  15 تیر 1396

 

اینستاگرام تبسم فیسبوک تبسم تلگرام تبسم آپارات تبسم ایستاگرام دکتر کاظمی